2018 Yılını Nasıl Geçirdik?

2018 Yılını Nasıl Geçirdik?

Ümit Orman2018 yılını nasıl geçirdik neler yaptık , neler başımıza geldi , pozitif negatif neler yaşadık , nerelere taile gittik veya hiç gidemedik , aşık mı olduk , evlendik mi yoksa ayrıldık boşandık mı ??? Koccaman bir yıl toplam  365 gün , kaç bin saat uykuda kaç bin saat ayakta geçirdik peki ya kaç trilyon düşünce geçirdik , kaç milyon adet duygu rüzgarlarına kapıldık , korku , hiddet, minnet, şükran, kaçıp gitme, ölme isteği, yaşama isteği, dibe çakılmalar, küllerinizden yeniden doğmalar vs vs vs vs bu böyle uzar gider

Mühim olan hayatta kalırken mutlu olabilmek

Bunu kaçımız başarabildik , mutlu mesut yargılamadan  , sorgulamadan sevmeyi , eleştirmeden dinlemeyi, korkmadan geleceği kucaklamayı hiç denedik mi ; denediksede  ne kadar başarılı olduk ,sorgulayın lütfen kendinizi (sorgulamak bir çeşit farkındalıktır ) , neler ektim neler biçtim , nerelerde hata yaptım ne kadar özür diledim , kimleri affettim kimleri affedemedim , kimleri bağışladım kimleri eleştirdim ve sorun kendinize bunları neden çektim kendime . Başınıza bir olay gelince (hiç istenmedik ) sorgulayın kendinize nerede nasıl bir aura yaydım ki veya düşüncesel nasıl bir zihin kirliliği yaşadım ki , nerelerde para kaybettin , kimlere cimrilik ettin , zekat verdin mi , paylaştın mı paranı paylaştın mı giymediğin kıyafetlerini , sevdin mi gönülden hiç hesapsız , beklentisiz .

Sorgulamak , kelime olarak soğuk duran fakat bizi kendimize getirten sorumluluk sahibi bir kelime. Sorgularsan kendi gerçeğinle yüzleşirsin kaçarsan kovalanırsın ., sen kimsin nesin ., varoluş amacın ne , bu dünyaya ne katmaya geldin ., kime ne faydan kime ne zararın oldu?

 . Kendine ve başkalarına ne kadar merhametlisin ? Kendin için ruhun için en son ne yaptın ? Anneni babana en son ne aldın ? Çok mu rutin hayatın değiştirmek için ne yaptın ? Çok mu sıkılıyorsun bu hayattan , hayatına anlam katmak için ne gibi bir çaba harcadın ? çok mu az para kazanıyorsun , daha fazla para kazanmak için extra neler yaptın ? boş vakitlerinde boş boş televizyon mu seyrettin yoksa hayatına anlam katacak hobiler mi edindin ?

Yaaa demekki her şey kaderin elinde değilmiş her şey bizim elimizdeymiş , ÇABA kaderin önünde saygıyla eğilirmiş , Bizim çok meşhur bir atasözümüz vardır , Azimle çalışan mermeri delermiş , ne kadar doğru Edison ampülü bulmak için 1000 den fazla deney yapmış elleri hep yanıklar içindeymiş ama azmetmiş Ampulü bulmuş .Allah razı olsun ki ne iyi ki elektriği bulmuş dünya karanlıkda kalacaktı mum ışığıyla.

Türkler romantik ve duygusal bir miller çok çabuk demoralize olabiliyor ve çok çabuk öfkelenip kavgaya tutuşabiliyor, bide fazla beklentili . Senelerce Avrupa’da yaşadım Hollanda’lı eşim sayesinde tüm Avrupayı karış karış  kültürel gezdik ., Hristiyan alemi daha ayakları yere basan daha az duygusal , daha fazla araştırmacı ve bana kalırsada korkusuz bir millet ., sırtlarına bir çanta takarak tek başlarına dünyayı gezebiliyorlar gencecik yaşlarında ., Bizler çok korumalı çok fazla sarmalı büyütülüyoruz , aman allah muhafaza bir sırt çantasıyla evden çıkacaksın ailen ya komaya girer yada seni evlatlıkdan red ederdi benim zamanımda şimdi şimdi eh biraz daha geniş düşünebiliyor aileler o misyona sahipseler eğer , diğerleri aman kızım orsp ‘mi olacaksın oğlanlarada aman oğlum serserimi olacaksın derler ve kır dizini otur sıcacık evinde maaşlı bir işin olsun bide evlen çocuk yap hoooooop rutin hayatlara hoş geldin , sonrada offff ne sıkıcı hayatlar yaşıyoruz mudunda herkez . Sen ne yapıyorsun ki hayatını değiştirebilmek için ??????

Sorgula hayatını

Sorgula duygularını

Sorgula fikirlerini düşüncelerini

Sorgula arkadaşlıklarını

Sorgula mesleğini

Sorgula oturduğun muhiti

Sorgula komşularını

Sorgula ben bu bulunduğum yeri hak ediyormuyum

Veya

Sorgula ben bu bulunduğum makama değermiyim

Sorgula ne kadar değerliyi

Sorgula ne kadar seviliyorum veya seviyorum

Sorgula beklentisiz sevebilirmiyim

Sorgula karşılıksız iyilik yapabilirmiyim

ARTILARINIZ FAZLA İSE OLEY

EKSİLERİNİZ FAZLA İSE GENE SORGULAYIN KENDİNİZİ BEN NERELERDE HATA YAPIYORUM

VE İYİLEŞTİRİN KENDİNİZİ , GÜZELLEŞTİRİN DÜŞÜNCELERİNİZİ , PAYLAŞIN , ÇOĞALTIN VERİN SEVİN

Bu dünya severek iyileşecek , doğayı canlı olan herşeyi, kedileri köpekleri , çocukları , çiçekleri, ağaçları , komşularınıza selam verin , selamlaşın allahın selamını kimseden egirgemeyin , gülün gülümseyin , gülümsetin .

Hayat bu şartlarda güzelleşiyor bunları unutmayın .

2019’da herşey gönlünüzce olsun ama hayrınıza ise olsun .

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment