Ah Şubat ah

Ah Şubat ah

En sevdiğim aydır çünkü çok romantik’dir sevgililer günü ve  18 şubat doğum günüm .,  okul yıllarımda yaşadığım en romantik anlarımı hep Şubat ayında yaşamışımdır. Bizim zamanımızda kar yağardı hemde okullar tatil olacak şekilde ve evde kalmak dünyanın en zevkli eğlencesiydi , kesin kestane yapılır betamax video’dan ozamanın en moda dizilerini (dallas , zengin ve yoksul , şahin tepesi, aaaa birde efsane adamlar Kemal Sunal ve Şener Şen klasik komik filmleri ; İnek şaban, süt kardeşler, züğürt ağa şalvar davası, bizim aile , davaro  vs vs )  yerimizden hiç kalkmazsızın annemin bize yaptığı şekerlemeleri atıştırarak izlerdik . Çok zevkliydi çok ,  hala çok özlüyorum ., bende sanırım geçmişe duyulan bir özlem var niyemi ???? ne aşklar aşk ne evlilikler evlilik ne arkadaş ilişkileri daimi nede gıdalar organik . Herşey okadar bozulduki Avustralya 2 aydır yanıyordu 3 İstanbul büyüklüğünde alan yandı bitti kül oldu milyonlarca ,canlı öldü , canım hayvanlar telef oldu ,

Al sana bir virüs dünyayı kasıp kavuruyor , Çin’de başlayıp dünyaya yayılan Korona virüsü okadar ölümcül ki insanlar patır patır gripmi desem soğuk algınlığımı desem bence hiç biri değil bir VİRUS yüzünden ölüyorlar ., Bendenizde yeni ayağa kalktım okadar ağır bir grip geçirdimki 3 gece hastanede yatmak zorunda kaldım , bunun da sebebi peş peşe yaptığım seyahatler ( uçak bence çok tehlikeli , kapalı alanda yüzlerce kişiyle aynı havayı soluyorsunuz , kimbilir hangi ülkelerden ne gibi hastalıklar varsa o zat o kişi öksürerek veya hiçbir şey yapmasa bile havaya soluyarak , uçak klimalarındaki hava akışından hoop senin nefesine geliyor ., ve farkında olmadan birdenbire kendini halsiz bitkin hatta soluk hissediyorsunuz)  . Öyle bir ruh haliki gitmeniz gereken en önemli toplantıya bile gidemiyorsunuz , tek isteğiniz bin saat J uyumak . 15 gün yataktan  nerdeyse hiç çıkmazsızın yattım baktım geçmiyor tekrar doktora gittiğimde beni hastanede ağırlacaklarını söylediklerinde çok korktum .Ben 3 gece kaldım fakat şarkıcı Nilüfer 3 haftadır benim kaldığım hastanede kalıyordu meğersem domuz gribi olmuş ., ya kardeşim nereden çıkıyor bu domuz gribi hangi sinek hangi hayvan hangi insan bunu taşıyarak dünya genelinde özellikle şu aylarda insanları yatağa düşürüyor . Dünya kirleniyor , al işte Şubat ayındayız hala daha kar yağmadı ki yağsa tüm bu hastalıklar karla silinip gidecek .

Şimdi anlıyormusunuz neden eskiyi çok özlediğimi !!!!!Eskiden yemin ederim grip bile yoktu , soğuk algınlığı  vardı oda adı üstünde.,  ya ince bir ceket ya ince bir kazak giymişsiniz demektir ., zaten meyveler dalından koptuğu için musluktan gürül gürül terkos suları aktığı için ve dışarıda yemek kültürü pek fazla olmadığı için herşey evde annenin yaptığı organik mis gibi ev yemekleri yenirdi . Annem babamın Almanyadan getirdiği dondurma makinası ile evde dondurma yapardı . Öyle Google – Youtube olmadığı için yemek tarifleri hep annanneden yada babaanneden yada yandaki komşu Ayşe teyzeden gelirdi , değişik bir pasta kek oldumu o tarif tüm mahalleyi dolaşırdı hatta arkasından ay Nuran Hanım (anneme ) allah razı olsun çocuklar bayıldı teşekkürleri gelirdi. Kadınlar arası bir yarışdı bu pasta kek kurabiye tarifleri . Hastalanıpda evde yattığım 15 gün boyunca you-tube ‘ dan ( televizyona aktarılmış you-tube ) 2006 yılında çekilmiş olan ‘’ Hatırla Sevgili ‘’ dizisini izledim , Bu dizi 1959 yılında Adnan Menderes idamı ile başlıyor taki 1972 yılındaki Deniz Gezmiş idamına kadar süren içinde muhteşem bir Aşk hikayesini anlatan ve ozamanlarda yaşanan asalet,  kibarlık,  arkadaşlık , sadakat ,dostluk , aile terbiyesi , büyüklere saygı , aşka saygı , öyle güzel anlatılmıştı ki benim geçmişe olan özlemim 2 katına çıktı J

Ve Türkiye Türk halkı ne badireler atlaşmış kimler asılmış kimler hapislere atılmış düşünce özgürlüğü hiç yokmuş , gerçi şimdide gazeteciler istedikleri gibi serbestçe fazla fikir beyan edemiyorlar , mentalite gerçekten çok da fazla değişmiş sayılmaz demekki Türk halkı özellikle siyasette ne gördüyse nasıl bir siyaset içinde büyüdüyse ondan kopamıyor . Ahım şahım yenilikler gelmiyor hatta daha da klasikleşiyor , canım Ata’mızın kurduğu Laik Cumhuriyet benim anladığım kadarıyla Din bütün bunların önüne geçmeye başladı ki bence ibadet ve Allah sevgisi kişiye özeldir . o yüzden Hz. Muhammed ibadetimizi Allah sevgimizi elegüne gösteriş yapmaksızın çok özel kılmıştır yani herkez ibadetini evinde gizli ve sevgiyle yapmalıdır . Cuma namazları tüm halkın sosyalleşmesi selamlaşması yani toplum içinde var olması için verilmiştir . Ben bütün bu bilgileri 2 sefer kuranın türkcesini hatmederek vede Meslevi derslerine giderek (  hatta bu Nisan İbni Arabi başlayacak , Arapçayla birlikte ) bilgilerime bilgi katıyorum : hiçbir şeyi bilmeden konuşmuyorum çünkü her bilginin erbabı vardır onlarada saygım sonsuzdur ( sevgili hocam pr.dr.osman nuri küçük’e buradan binlerce teşekkürü borç bilirim )

İnsanoğlunu  ( benim nacizhane fikrim ) Sevgi ve İlim kurtaracak . Cehalet hala varsa bunun tek sorumlusu Eğitim sistemidir.

Mart ayında sizlerle Eğitim sistemini konuşmak istiyorum o vakte kadar hoşcakalın sevgiyle kalın.  

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment