iletisim@umitorman.net

Anneler Günü Kutlu Olsun !

Anneler Günü Kutlu Olsun !

Tüm Annelerin Anneler Günü Kutlu Olsun

e4239c47404528bc9428c8aea6ba3660

Ülkemizde Anneler Günü
1956′da yayınlanan bir kararname ile her yılın mayıs ayının ikinci pazar günü Türkiye’de de Anneler Günü olarak kabul edildi. Bu kararnamenin bir hatırası olarak o yıl, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın resmini taşıyan bir hatıra pulu çıkarıldı. Anneler Günü’nün en önemli özelliği, o gün, millet, aile ve insan olarak, annenin değerini belirtmektir. Anne, insanlık hayatında, bir benzeri daha bulunmayan kutsal bir varlıktır. Başka hiçbir varlık onunla ölçülemez ve ona benzetilemez, Anneler gününde, her çocuğun, annesine, gücü yettiği ölçüde, bir armağan vermesi, o günün yerleşmiş ve çok güzel bir geleneğidir.
Bu yeni geleneğe benzer törenler eski çağlarda da vardı. İlk çağlarda Tanrıların Ulu Anası Rhea için 15 Martta yapılan şenlikler bir çeşit anneler günü sayılırdı. Bu âdet o çağda Anadolu’da çok yaygındı. Sonraları Hristiyanlar da buna benzer törenler yapmaya başladılar. O gün çocuklar, kilisedeki törenden sonra, annelerine armağanlar verirlerdi.

ATATÜRK’ÜN ANNESİNİN MEZARI BAŞINDAKİ KONUŞMASI

“VALDEMİN RUHUNA VE BÜTÜN ECDAT RUHUNA MÜTEAHHİT OLDUĞUM VİCDAN YEMİNİNİ TEKRAR EDEYİM.
VALDEMİN MEDFENİ ÖNÜNDE VE ALLAH’IN HUZURUNDA AHT VE PEYMAN EDİYORUM. BU KADAR KAN DÖKEREK MİLLETİN İSTİHSAL VE TESBİT ETTİĞİ HÂKİMİYETİN MUHAFAZA VE MÜDAFAASI İÇİN İCAP EDERSE VALDEMİN YANINA GİTMEKTE ASLA TEREDDÜT ETMİYECEĞİM.
HAKİMİYETİ MİLLİYE UĞRUNDA CANIMI VERMEK, BENİM VİCDAN VE NAMUS BORCUM OLSUN”