iletisim@umitorman.net

Değersizlik Duygusu

Değersizlik Duygusu

umit-orman-160x245Kendini değersiz hissetmek ne kötü bir duygu dimi !!!

Çok zengin ailelerde büyümüş ama yeterli sevgi alamamış çocuklarda çok görülen bu duygu ilerde EGO patlamalarına sebeb oluyor , dikkat edin bir restorantta veya bir park yerinde., özellikle polisle aramalarda “ sen benim kim olduğumu biliyormusun “ nidalarını çok duyarız ve dev arabanın içinden sesleri yüksek küçük adamlar çıkar. Anneler Babalar evlatlarına mal mülk yapacaklarına sevgi verseler ilgi alaka verseler onlara vakit ayırsalar bu EGO patlamalarının yerine daha ılımlı konuşmalar duyabiliriz. Erkekler genelde çok havalı , uzun boylu gösterişi fazla olan kızları seçerler ki “bak nasıl kız bulmuşum” havalarında tamamen görselliğe dayalı bir ilişki yaşarlar. Görselliği madde besler içinde ruhsal paylaşımlar yoktur. Kızlarda annelerinden babalarından alamadıkları sevgi kırıntılarını alabilecek kayda değer olmayan adamları seçerler. Paylaştıkları duygu o an ihtiyacı olan sevgi deyin aşk deyin fazla kalıcı olmayan ilişkilerdedirler . Altı boş olan tüm ilişkiler bitmeğe mahkumdur. Ruh ve Beden uyumunu yakalayamayan tüm ilişkilerin dibine bakıldığı vakit bir çoğunda kişisel bozukluklar yattığını tespit eden birçok terapi deneyimleri yaşadım. Çoğunluk birbirini kapatmak için veya tamamlamak için veya olmayanı karşısında bulmak için enerjisel bir alan içinde karşılaşırlar ve biz buna AŞK diyoruz . Aşka bir saygısızlık etmek istemem ama ; aşklarında çok fos çıktığı bir dönemde yaşamaktan dolayıda eski aşklar hep aklımda saygıyla kalmak suretiyle şimdiki aşklara (hele hele büyük şehirlerde yaşanan maddesel Aşklara) hiç saygım kalmadı üzülerek belirtirim ki .

Değersizlik Duygusu insanı en çok etkilediği kurum evlilik ve iş hayatıdır. Ya işinde itilip kakılır ya evliliğinde , erkekler karılarını aldatarak bu değersizlik duygusunu örtpas ederler ( bunu bilinçli yapmazlar , ruhun kendi hazinesinde bir çeşit öç almadır o ; yani sen benim kıymetimi bilmezsen bende seni oh oh başka kadınlarla aldatırım)

Kadın ise erkeğinde ilgi alaka aşk göremezse ki bununda altında değersizlik duygusu yatar oda kocasına inat kötü davranmaya başlar ,onu saymaz onu dinlemez hatta onu hor kullanır , karşılıklı zıtlaşmaların hepsinin dibinde yatan BENİ GÖR BENİ SEV BENİMLE İLGİLEN duygu açlığıdır. Aslında kimsenin kimseye duygu açlığı çekmesine gerek olmayan yegane bir REALİTE vardır ki bizde ona KENDİNİ SEVMEK deriz. Kendini seven kendiyle barışık ve kendiyle başkasına ihtiyaç duymadan vakit geçirebilen , tek başına mutlu olabilen İNSAN’ın da çok fazla AŞK beklentisi de olmuyor . Aşklar birleşme arzusu ile hayat arkadaşını o enerji aurasında zaten buluyor kendi gibi olanı .

Picasso çok kabiliyetli bir okadarda çapkın bir adamdı oda aşka aşık bir sanatçıydı ., aşık olamazsa eser yaratamıyordu ., ve hayatı boyunca hep annesine kızgın bir adam olarak birçok kadına aşık oldu ve muhteşem eserler yarattı, annesinden göremediği aşkı sevgiyi (burada devreye değersizlik duygusu giriyor/ anne baba sevgisinden mahrum kalmak ilahi dünyada çok acı bir kayıptır çocuk için., çünkü herkez küçük bir çocuk aslında sevgiye olan ihtiyaç devreye girdiği zaman herkez eşit)

Şu son zamanlarda Kadına Şiddet’e SON kampanyalarında benim için en önemli konu bu evliliklerin keşke bir aile danışmanları olsaydı (sanırım mahalle muhtarları bu konuda çok yardımcı olacaklardır sağlık ocaklarındaki ücretsiz aile hekimlerine baş vurduklarında aile içi huzursuzlukları dinleyecek ve çözüm bulacak terapist veya psikologlar bulabileceklerdir = yeterki düzelmek düzeltmek istesinler)

Kadına Şiddet demek ben çok değersizim bana gereken değeri göstermiyorsun beni yeterince sevmiyorsun , hep beni aşağılıyorsunun karşılığı olan güç gösterisi karşımıza çıkar ve kadını döver hırpalar çünkü sevgisizlikten gözü dönmüştür. Peki Kadın niye bunlara maruz kalıyor ; oda kocasından yetersiz sevgi ilgi alaka görmediği için ,üstüne başına güzel şeyler alınmadığı için çocuğuna güzel bakılmadığı için oda erkeğine içsel olarak iyi davranamıyor . Aslında dikkat edin karşılıklı beklenti içerisindedirler SEV BENİ .

Değersizlik Duygusunun yarattığı travmaları saymakla bitmez ; kötü evlilik , kötü iş şeçimi, kötü arkadaşlıklar , tecavüz., mobbing , hırsızlık , yalancılık , sarkıntılık , AAAAAAA daha neler demeyin bunların altında yatan duygu hep beni yeterince sevmediler tabiki kültürel farklarda büyümenin veya maddi bakımdan üstün veya düşük büyümenin farklılıkları olabiliyor ., çok kötü örnek olacak ama biri köprü altında tiner çeker biri evinde en pahalı kokain çeker . Birinin başını babası hiç okşamamıştır gider babası yaşında bir adamla evlenir ve o adamdan babalık sevgisini bekler ve herşeyi babası gibi ona almasını ister , bu durumdaki kızlar genelde genelde zengin adamlarla evlenirler korunma hissini bu zengin adamlarda bulurlar. Zengin kızlarda kendilerine aşk veren paraya ihtiyacı olan parasız adamları kendilerine çekerler onların ihtiyacı para değil Aşk’tır ., onlarda kendi korumalarına korunmaya muhtaç erkekleri çekerler. Denge çok basittir al gülüm ver gülüm .

Olgunlaşmış ruhlar yani bu ihtiyaçlarını zaten kendi içlerinde olmuş hurma gibi tadlarından yenmez , Aşka ihtiyaç gözüyle bakmazlar aşka AŞK gözüyle baktıkları için gerçek aşkı onlar yaşarlar beklentisiz , karşılıklı paylaşımlarla hayatlarını idame ettirirler.

Hepinize böyle aşklar diler en çokda kendinizi sevmenizi tavsiye ederim : Burada küçük bir dip not geçmek zorundayım ,

KENDİNİZİ SEVMEK nasıl oluyor diyen soruları çok aldığım için özel bir açıklama eklemek istedim .

Kendini Sevmek ; kendi iç dünyanda kendinle anlaşmak , kendi ruhunla barışık olmak .,kendini beğenmek (yani hatalarımla sevablarımla her ne yaptıysam ben kendi cüzzi irademle yaptım bu benim diyebilmek), kendine vakit ayırabilmek (hobilerinizin olması , sevdiğiniz birşeye salt tamamen size ait zaman diliminiz olması) kilolarımla , kelimle , ağarlayan saçlarımla , dökülen saçlarımla , topallayan ayaklarımla her halimle şükürler olsun diyebilmek ve sevmek kendimiz öyle dilden değil yürekten eleştirmeden . Kendinizi eleştirmeyiniz insan sevaplarıyla hatalarıyla insandır , keşke yoktur olmuş bitmiştir keşke geçmiş zamandır. Kendini ve başkalarını eleştiren bilinki aynı hatalara gene düşecektir . Kabullenin ve Farkında olun ki bir daha zuhur etmesin .

Sizleri çok seviyorum ve hepinize bol kendinizi seven günler diliyorum