Hoşgeldin Yeni Yıl 2020

Hoşgeldin Yeni Yıl 2020

Ey gidi 2019 yılı neler gördün neler , dünyanın çivisi çıktıyı en çok bu 2019 yılında hissettim dersem yalan olmaz. Bu sene çok gezdim çok şeyler gördüm çok şeyler öğrendim gene, (gene diyorum çünkü hersene  insan bilgi dağarcığına neler ekliyor neler farkında olmadan yeni yeni şeyler görüyor öğreniyorsun) , öğrenmek keşif etmek  bana göre sonsuz insan ömrü yaşadığı sürece , bunun içinde bize emanet edilmiş olan bedene çok iyi bakmak gerekiyor hem fiziksel bedene hem ruhsal zihnimize aklımıza daha açıklayıcı olarak psikolojimizin aydınlık olmasına dikkat etmemiz gerekiyor ki yeni öğrendiğin veya gördüğün şeyleri observe edebilesin . akıl sağlığı iyi olmayan biri ne gezdiğinden anlar ne yediğinden o yüzden allah herkeze iyi bir akıl sağlığı versin . Hz. Muhammed  az yiyin çok hareket edin derkende hem namazı hem orucu vermesi vucud için ne kadar önemli olduğunu surelerle de bize göstermiş büyük düşünür Atatürk “ sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diyede boşu boşuna söylememiş .

Sevgili okurlarım insanın en büyük ihtiyacı “sevgi” dir , sevgisiz bir toplum olduk , karısını döven dövene , yok güzel değilsin yok şişmansın  deyipde sokak ortasında tekme tokat döven adamlar çoğaldı , ee bu kadını sen aldın baştan seviyordun ki aldın , şimdi dövecek halemi geldiniz , nerede SEVGİ . Sevgi uçmuş gitmiş 2019 yılı dövüşmelerle yer yer depremlerle , siyasi çatışmalarla (ağız dalaşlarıyla , birbirlerine yandaş gruplar peşkeş çekmeyle ) İngiltere’nin AET grubundan ayrılması , Fransa’nın o çok kınadığı terör musibetinin Paris sokaklarında da olabileceğini , şu Müslüman memleketlerin şöyle bir şeker gibi geçinemediklerini , hele hele Türkiye içerisindeki Türklerin bile Türklüklerinden pekde hoşnut olmadıklarına bile şahit olduk ki bence çok üzücü bir durumdu . Ben bütün bunların adına “sevgisizlik” diyorum . gençlerin youtube kanallarından alacakları beğendi tıklamalarına karşılık dağlardan bayırlardan atlayıp güya nefes kesici hareketler yaparken ölmeleri, kedileri bacaklarından bağlayıp komiklik olsun diye sallayan köpeklere eziyet eden öldüren sevgisiz bir nesil’in müsebbibleri sayın ebeveyn’lerdir . çocukları bir odaya atıp ay çok yorgunuz şeklinde çocuklarla iletişimin çok az olduğu , sokaklarda arkadaş sayısının nerdeyse hiç olduğu , evlerde  odalarda yalnız ekran başında geçirilen zamanların çocuklarından ne bekliyoruz ki !!!!!!!       “sevgisiz”

Bu sene çok gezdim dedim ya ; hep dikkatimi çeken bir konu var “ gelişmiş medeni topluluklarda”  inançlarını koruyan ‘ın altını da çizmek istiyorum , çünkü inanç ve iman insanı ayakta tutan en önemli bir unsurdur. İnancını kaybetmiş topluluklar genelde itilmiş kakılmış savaşlardan kaçan mücadele bile etmek istemeyen imansız insanlar topluluğu oluşturmakda ve maalesef bizde o kapılar açıldıktan sonra sayıca pek bir çoğalmaktadırlar . Vatanı için savaşmayan kaçan insanlardan bize fayda gelmez çünkü onlar da bayrak için vatan için mücadele etmediklerinden dolayı imanlarını yitirmişlerdir. Bir ülkeyi ayakda tutan en büyük güç Bayrak’dır . Arada bir görüyorum ve çok üzülüyorum camide grup halinde türk bayrağı üstünde namaz kılan kitleler oluştu. Al sana çürüme . Ne demek bayrak üstünde namaz kılmak , o senin baş tacın , onu ayaklar altına alırsanız bu Türk milletine çok ama çok ayıp olur.         “ Sevgisizlik “

Gelişmiş medeni topluluklarda hayvan hakları insan hakları kadar kıymet verilen bir konudur. Zaten sokaklarda bir tane bile başı boş gezen ne bir kedi ne bir köpek göremezsiniz , en son Sicilya’daydım , yemyeşil , yerlere kadar dökülen mandalina limon portakal ağaçları , Katolikliğin en koyu olduğu yerlerden biri olan Sicilyada kilislerin kapıları açık buyrun girin ibadet edin şeklinde , içerisi ganimet kaynıyor , bir tane bekçi bile yok , millet ibadetini yapıp gidiyor, bizim camilerimizde bir tek halı var valla onuda söküp evlerine götürüyorlar gelde üzülme .  İtalyanların burun kıvırdığı Mafia dedikleri ada’da bir tane bile gözüme çarpan bir aksilik olmadı bu ne medeniyet valla takdir ettim . binlerce turist ağarlayan bu ada’da bir klakson sesi veya bağrışma didişme duymadım , insanlar okadar sakin ve kibarlardı ki aklıma hemen Kıbrıs geldi , aynı sahil şeridine sahibiz aynı iklim örtüsü ama gel görki Sicilya yemyeşil Kıbrıs bina kaynıyor .Bide nedir bizdeki bu ev alma hastalığı hiç kimse sokakda yatmıyor ki neden bu kadar bina yapılıyor ???? kim alıyor bunları ???? zaten herkezin bir evi var ma kirada oturuyor ama ev onun neticede sokakda yatan yok dimi ???? eee bu evler kimlere yapılıyor yazık değilmi bu doğaya, doğanın intikamı pek bir hiddetli olur bilmezlermi ????                  “sevgisizlik”

Çok gezenmi bilir çok okuyanmı bana göre çok gezen , çünkü çok gezenin ufku açılıyor dünya insanlarıyla tanışıyor , dünyada ne kültürler olduğunu görmek onlarla tanışmak onlarla sohbet etmek bizim bildiğimiz dünyadan başka bir dünya olduğunu keşif etmek insan vizyonuna bir pencere bir pencere bir pencere daha ekliyor aynı Windows dosyaları gibi dünyaya açılan pencereler  size dünya gözü veriyor , işte ozaman herşeyi herkezi sevmeye başlıyorsunuz . ey allahım ne güzel insanlar yaratmışsın ne güzel ülkeler yaratmışsın , nasıl güzel doğa, nasıl güzel yüksek yüksek dağlar yaratmışsın , ya o hiddetli okyanus dalgaları ya o , püskürten yanardağlar, afrikadaki çöller , mekkedeki o milyonların tavaf etmesi , medinedeki gökyüzünün maviliği , japonyadaki kiraz çiçekleri zamanı , kapadokyanın balonla tepeden görüntüsü, hindistanın sokaklarda gezen inekleri , uzakdoğunun gece pazarları hiç birine doyamam ama genede en çok Vatanım derim çünkü ben burada doğdum buranın havası bizim doğamız , bizim insanımız bizim yemeklerimiz,  bizim eğlencelerimiz, bizim milletimiz , bizi bir arada tutan bayrağımız ne mutlu Türküm diyene .

2020 nasıl olsun derseniz çok klişe huzur olsun bolluk bereket sağlık saadet olsun diyeceğim elbette . başka ne dileyebilirimki , bekarlara hayırlı bir eş , mutsuzlara mutluluk , evsizlere ev yuva sıcak bir çorba, işsizlere evlerini geçindirecek bir maaş iş , çocuksuz kadınlara bebek , huysuzlara yumuşak bir mizaç ,insanların ihtiyacı olan temiz hava ve bol bol yeşil alan , uzun uzun ağaçlar , futbol kluplerine bol bol paralar ki borçlarını ödesinler, siyasetçilere hüsniyet ve hoşnutluk , gençlere bol bol spor yapma imkanı , kadınlara iyi anlayışlı kocalar, yaşlı nenelere dedelere sevgili torunlar, kızlara akıllı terbiyeli kocalar, okullara çok iyi eğitmenler, öğretmenlere çok iyi nakiller, doktorlara iyi huylu hastalar, Türkiye’ye bol bol yeni kurulacak olan fabrikalar ihracatlar, , çiftçilere bol bol  ekilecek tarlalar , köylü hatunlarımıza bol bol dokunacak halılar kilimler, esnaflara bol bol müşteriler, üniversiteden mezun gençlere bol bol iş imkanları , çocuklarımıza bol bol yeşil oyun parkları , yazık sokakda kalan veya barınakda olan sahipsiz köpeklere merhametli sahipler , denizlere açılmış gemicilere mal taşıyan armatörlere sakin denizler, yollarda ömür geçiren tır şoförlerine kazasız belasız yollar, ellerini sevgiyle allah açan tüm ellere istediklerini hayırlısıyla veren dileklerin kabul olmasını 2020’den dileyelim mi hep birlikte . Amin .

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment