İnsanın Hakikati Nedir ?

İnsanın Hakikati Nedir ?

Mevlana’ya sormuşlar nedir şu Hakikat kapısı oda şöyle cevaplamış bak senin bir paran var ve senin için çok kıymetli

Şeriat kapısı derki ; seninkide benim , Benimkide benim

Tarikat kapısı derki ; seninkide senin , benimkide senin

Marifet kapısı derki ; seninkide yok , benimkide yok

Hakikat kapısı derki ne sen varsın nede ben

Bunu bide şöyle açıklıyacağım  Mevlana’nın dergahına yeni giren bir öğrenci hocasına sormuş nedir şu karşıdaki kapılar demiş oda git her bir kapıda gördüğüm adamın kafasına şöyle bir sıkıca patlat

Bu genç gitmiş ilk kapıdaki dergaha bigüzel adamın ensesine patlatmış , adamda geri dönüp çocuğa okkalı bir tokat patlatmış MEVLANA demişki  bu şeriat kapısıdır sen vurursan oda vurur.

Çocuk 2inci dergah kapısına gitmiş arkası dönük olan adamın ensesine bi patlatmış ,adam bir hışımla dönmüş tam geri patlatacak tövbe tövbe demiş ve vurmadan geri oturmuş :MEVLANA demişki bu Tarikat kapısıdır sen vurursan oda vurmak için döner ama tövbe eder vurmaz geri oturur .

Çocuk 3üncü dergah kapısına gitmiş arkası dönük adamın ensesine okkalı bir tokat patlatmış ,adam oturduğu yerden hiç kımıldamadan şöyle bir dönmüş gence bakmış okadar . MEVLANA demişki bu Marifet kapısıdır ; sen vurursan o sana asla vurmaz ama bakar kim bunu yaptı diye .

Çocuk 4.üncü kapıya gitmiş dergahta arkası dönük adamın ensesine gene okkalı bir tokat patlatmış , adam olduğu yerden kılını bile kıpırdatmamış ,işini yapmaya devam etmiş . MEVLANA demişki  i ş t e bu

HAKİKAT kapısıdır, hayırda şerde allah’tandır merak bile etmez ne geldiyse herşey yüce yaradandan gelir vardır bir hikmeti der ve dönüp bakmaz bile demiş .

Şimdi anlaşıldımı Hayır’da Şer’inde allah’tan olduğunu kabullenmek ne güzel.,,  HAKİKAT bilincine ulaşmayı allah inşallah bizlerede nasip eder.

Hani bazen bir olaylara feci kızarız ya, bilinki bize verilmiş bir ders’dir o ., zaten Allah neye çok kızarsak onu bizim başımıza defalarca verirki akıllanasın ders alasın birdaha yapmayasın diye. Nerede salaklar var gelir beni bulur kelimesini söyleyen bir arkadaşım vardı okadar çok isyan ederdiki hakikatten nerede bir salak var gider onu bulur ve isyan ettirirdi . Söylediğimiz laflara dikkat edelim derken boşu boşuna denmemişdir ; çünkü o enerjide kaldığınız için aynı şeyleri çekersiniz. Ben kendimden sizlere bir örnek vermem gerekirse benim en çok kullandığım kelime “ bana bir şey olmaz”  ah ah neler olmadıki beni tanıyanlar bilir en son üzüntüden kanser oldum ki pekde gülerdim ha ha ha , hiçde kendimi üzemem derken allahın tokadı pat denek yüzüme çarptı ve ogün bugündür hiç büyük laflar etmemeye çalışıyorum . Ağzıma geldimide şöyle küçükten hatırlatıcı ağzıma bi patlatıyorum .Sus bakayım gibilerden .

Allah hayatımızı değiştirme yetkisini bize vermiştir yani hayatımızın mimarı biziz. En güzel oturma odasını en güzel misafir odasının mimarı biziz , nasıl istersek öyle yapabilme gücünüze sahibiz., aaa çok kötü bir misafir odası olmuş dersek bilki bunun mimarı sizsiniz kimseyi suçlayamazsınız. Kötü bir duruma düştüysen buna şer gözüyle bakalım “ demekki bu kötü duruma düşme eylemine ihtiyacın varmış”   “ hayatta bu her neyse düştüğün durum sana yeterince ders verememiş veya vermişde DERS alamamışsan bomerang gibi patır patır sana gelir durur .,, taakiii içinden veya sesli YETER artık deyipde önlemini ruhsal manada alırsan ders alırsan ve bu konuya hassalık getirmezsen “ O KÖTÜ KONU BİTER GİDER “

Neye yoğunlaşırsanız başınıza o gelir, diğer bir manası bir şeyi hem çok istiyor hemde çok korkuyorsanız inanın ki birebir korktuğunuz başınıza gelir. Bir arkadaşım var accaip şekilde saçlarına meraklı her gittiği yere özel şampuanı ile gider, çünkü saçlarının dökülme kel kalma korkusu var ., bu arkadaş bir güm mutlaka KEL kalacak bunun yolu yok çünkü bu korkusu kafasında olduğu için o enerjiyi yaydığı için , kellik gelip onu kafadan vuracak  taakiii bu korkusunu bırakırda saçlarıyla ilgilenmez normal duşunu alıp çıkarsa o saçlarına hiçbir şey olmaz. Benim kanser dönemimde saçlarım oluk oluk döküldü ne bir kür yaptım ne bir özel şampuan kullandım allahımın takdirine bıraktım , şimdi eskisinden daha gür oldu diyebilirim .

Herşeyi ne Allah’a havale edebiliriz  nede Kader’in üstüne atamayız . Mimar BİZİZ unutmayın . ne kalite taş ne kalite çimento ne kalite parke kullanmak hep bizim elimizde

Güzel hayalleriniz olsun ve hayallerinize çalışınız , ve hayallerinize odaklanınız ama öyle armut piş ağzıma düş değil ., çünkü evrende çaba sarfedilmeden hiçbir başarı gelmez . Başarı hikayeleri vardır binlerce milyonlarca iş adamı , yazar, sporcu, heykeltraş vs vs vs insanlarının dergilerde yayınlanan hayat hikayelerinde ne kadar çok çalıştıklarını ne kadar çok çaba gösterdiklerini hatta Hollywood oscarlık aktörlerin aktristlerin geçmiş yaşam öykülerini okurken kendimi göz yaşları içerisinde bulduğum zamanlar olmuştur helal olsun bu gayretlere diye kendimce tebrik ederim . Ben keza 35 yılımı verdim otomotiv sektörüne bugün bir sürü ödül alıyorsam 18 yaşımdan beridir elimde numune numune fabrika gezdiğimi hep hatırlarım hatta bazen beni çok genç bulup konuşmazlardı çok ağlamıştım Almanya sokaklarında , ben şimdi babama ne diyeceğim diye , bir türlü babamın gözüne giremiyordum en sonunda çok büyük bir ana üretici firmanın tedarikçi olma antlaşmasını yaparken allahım çok sevinçliyim babam göklere uçacak demiştim . Babam asla suratıma benle gurur duyduğunu ne ima etmiş nede söylemişdir ama ben bilirdim ki o benle feci gurur duyuyordu bunu etrafımdan duyuyordum çünkü .Benim büyük kız canavar gibidir onun yapamıyacağı hiçbir şey yoktur ,onu Arjantin’e götür bırak beş parasız ne yapar ne eder bir yolunu bulur first class uçakla geri gelir demişdi bir arkadaşına . Gururdan ağlamıştım  ah gene yaşasada yanımızda olsaydı ., ama artık eskisi gibi çok çalışmıyorum keyfi işler yapıyorum geçmişde kazandıklarımı yiyorum ne iyiki çok çalışmışım ki bana bu yaşlarda yardımcı olan geçmişime teşekkür ediyorum .

Sevgi ile yapılan her iş size geri döner ., içinde gerçek sevgi olmayan hiçbir iş , ilişki  elbet bir gün bitmeye mahkümdur.

Öfke ve kızgınlık SEL gibidir kaybettiğin ne varsa gider. Servet, para , sevgili ., işin gücün , kocan , karın , hepsi gider . aman lütfen herşeyi SEVGİ ile yapalım ve sevdiğimiz işi yapalım

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment