Kadermi yoksa Direnip kaderi yönlendirmekmi

Kadermi yoksa Direnip kaderi yönlendirmekmi

İnsanlar maden gibidir, nasıl her maden farklıdır ve hepsi topraktan gelmiştir . Kuyumcuların işi madenleri ayrıştırmak : bakır’gümüş’ platin’ altın gibi .sizlerde sizin içinizdeki altını pırlantayı öne çıkarmak değilmidir, bunun için egonuzdan sıyrılmanız gerek. Ego’dan kurtulmak yörünge değiştirmek gibidir’ çekim gücünüz bile değişir.
Düşünceler————-ilim
Davranışlar—————amel
Arapçada her ikiside aynı kökten gelir . 1-Kaderci yaklaşımlar (fatelizm) kaderin önünde ot gibi durmak , rüzgar nereden eserse o tarafa savrulmak
2-muteziler(kaderi red ederler) (kaderiye) kader çabaya aşıktır. İnsan kendi kaderinin yaratıcısıdır.
Yani insan sadece çalıştığının karşılığını görür. Hayat ne tümüyle kaderiyedir nede kadercidir .Allahü teala burada çok muammadır , çabalarsın çabalarsın olmuyorsa vardır bir hayrı
Her ikiside insanoğlunun seçimidir . Allah yaratır sen tercih edersin. Kazanmak kula aittir.
Rızkını çalışıp kazanan kişi; allahın sevgili kuludur, allahın indinde çok çalışan didinen uğraşan allahın sevgili kuludur. Bomboş topraktan durup dururken ne domates ne biber çıkmaz , tohumlarını at onu sula iyi bakki domates biber çıksın .
Cennet: bizim görünmeyen boyuttaki varlığımıza cennet denir , yani bir nevi yukarıya yükseldiğimiz zaman dilimi . Yani Hakkın mertebelerine ulaşman için önüne konulan merdivenleri tırmanman gerek , ki ,., o seni bekleyen veya arzuladığın o mertebeye öyle kadercilikle gelemezsin . Amellerinize dikkat ediniz tembellik etmeyiniz , çık çalışanın şükrü fazladır, tembelin şükrü se olmaz . Nimetinin artmasını istiyorsan o nimet üstüne çalışınki şükrünüz artsın. Sözle şükretmek gevşek bir şükürdür. Neye kabiliyetiniz varsa o iş için çabalayınız işte gerçek şükür budur . Şükür insana bolluk verir.

İslam ve Dünya tarihinde 3 türlü rüya vardır
1-rahmani rüya : bilinçli hayal , bu dünyanın zaman ve mekan olmadan evvel insanın rüyasında çıkar
2- nefsani rüya: bilinç altında tatmin edilmemiş duyguların rüyada rücu etmesidir
3-şeytani rüya : şeytanın ruhunuza rüyanıza girdiği rüyalar hiç anlatılmaz yorumlanmaz , genellikle bu rüyalar cinsellikle ilgili olabiliyor
Hz Yusuf’a tanrı tarafından verilmiş özel bir onur vardır ; rüya tabiri yapar ve çıkar
Kudret= güç+ enerji + amel + çalışkan
Ve kudret sonsuz kaynaktan gelir sen istersen sana da verilir. İnsan çok çabalayınca Arif insan Kabir insan olursun . Çok çalışanın Kudreti Enerjisi yüksek olur ,., oyüzden başarılı ( çok çalışan ) insanların auraları karizmaları yüksek olur .
Hedefsiz gemiye hiçbir gemi de yardım etmez , Her insanın mutlaka bir hedefi olmalı mutlakada hedefinize ulaşmak içinde uğraşmalısınız ., uğraşmalısınız ki Kudretiniz olsun .
Duran adamın kabiliyeti çalınır, senin neye kabiliyetin varsa onun üstüne git . Eğer duruyorsan elinden kabiliyetin alınır ve bununda vakti zamanı yoktur , durduğun an alınır .
Şükürsüzlük ( yani ısrar etmemek üstüne gitmemek uğraşmamak ) ibadetsizlik gibidir ve cehennem duygusu gibi seni küfre götütür. Küfre gitmek : isyan etmek kızmak
Halbuki yapamadığınız herşey için ısrar ederseniz yüce yaradandan oluk oluk yardımlar gönderilir siz farkında olmadan .
Sabır ediniz kelimesi hep yanlış yorumlanmıştır: sabır boş boş oturup beklemek değildir SABIR BİR OLAYA BİR İŞE DİRENÇ GÖSTERMEKTİR. Ve hz.muhammed’in en sevdiği şeydir ki kuranda çok bol miktarda sabır ediniz vardır yani her ne yaşıyorsanız sabır ediniz her neye ulaşmak istiyorsanız sabır ediniz . Kurandaki manası ; olanı değiltirme gücüdür .
Kudrete aşık olmayan insanlar zaten kudretlerini de kaybederler ve günümüz hastslığı depresyona girerler ve çanuk hastalanırlar. Yedek klubesinde otururlar beklerler beklerler ve beklerken siner sönerler.
Çalışmayan Yatan Üretmeyen ‘in kudreti söner. Kuranda buna Nar denir eğer Nur olmak istiyorsanız çalışın üretin bu dünyaya faydalı olun .
Birşeyi çok çok isteyipte yolda kolun kırılırsa hiç üzülme allahın Cebbar meleği gelir ve seni tedavi eder.
Bu konuda size verilecek en güzel örnek Kentucky Fried Chicken “”””” bu kızarmış tavuğun patentini slabilmek için enaz 109 kapı çalmıştır Edison ise elektriği bulmak için ellerini enaz 💯 sefer yakmıştır. Yılmamışlar hedeflerine fokuslanmışlardır . Allah böyle kullarını nurlar içinde yürütürler.

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment