Kuşak Farkı

Kuşak Farkı

Ah bizim zamanımızda diye başlayan annelerimize ne kadar kızardık bi hatırlayın şimdide aynı lafları ben habire diyorum ve anneme ne kadar hak veriyorum  sebebine gelince 2 kuşak arasındaki görüş farkı, üslup farkı , davranış ve düşünce farkı . Annelerimiz bizi yadırgardı bizlerde şimdiki zamane gençlerinin bazı hareket ve düşüncelerini yadırgıyoruz.

KUŞAK FARKI :

Ben mesela X kuşağı çocuklarındanım kim mi onlar  : 1961-1979 yılları arasında doğan jenerasyona verilen isim . Bizler çamaşır makinası, teyp, pikap, TRT ile büyüdük tek kanallı TRT 1 ve siyah beyaz televizyonla hatta elle çevrilebilen antenlerle büyüdük . Bizlerde anne baba korkusu , büyüklere saygı (büyükler geldimi ayağa kalkılır, otobüste büyüklere kadınlara sorgusuz sualsiz yer verilir )  , bayramlar (büyükler akrabalar ziyaret edilir ve bayram alışverişi yapılırdı)  , sağ sol çatışmaları (herkesin bir idolü vardı benim idölüm mesela rahmetli Deniz Gezmiş’ti  bunu o zamanlar asla söyleyemezdim alimallah annem babam gebertirdi valla  ay başımıza komünist kesildi bu kız  derlerdi, petrol krizleri (hatırlayın Ajda Pekkan Eurovizyona aman petrol canım petrol şarkısıyla katılmıştı) saatlerce benzin kuyruklarında beklenirdi. Kıbrıs’a cüzi bir para ile gitme  kotası vardı, hatta 1 keresinde kitabımın içine sakladığım o zamanın 50 lirası büyük paraydı ve yakalanmıştım , beni içeri atacaklar diyede ödüm kopmuştu. İnsan hakları, kişisel haklar neredeyse hiç yoktu , tanıdığı olan işini yürütürdü . Ama bu kuşak çocukları daha toplumsal daha duyarlı daha romantik ., kanaatkar en önemlisi yüksek otoriteye karşı saygılı ve sadakat duyguları daha yüksek büyütülmüşlerdir.  Kadınlar daha anne , anneanneler , babaanneler daha tontiş ve torunlarla birebir kaynaşmış , sevgilerini rahatça aktarabilmişlerdir. Zorluklarla mücadeleye alışık olan  X kuşağı , sıfırdan başlamayı kendi kendilerine iş kurmayı ve kurdukları işte sebatla devam ettirebilen pes etmeyen mücadeleci bir kuşaktı .

1980-1999 yılları arasında doğanlar ise Y kuşağı çocuklarıdır.  Internet ve çok kanallı televizyon ile birlikte büyüdüler , bizdeki sadakat duyguları ve aile dayanışma duyguları fazla yoktur, yokluk bilgileri hiç yok dolayısıyla hazırcı ve hemen sahip olma duyguları onlarda individual dediğimiz bireysel karar verme , kendine güven duyguları daha yüksektir. X kuşağı kadar romantik bir döneme rast gelmediklerinden ( aceleci ruhlarından dolayı tüketim çağı başlangıç çocuklarından ) aşk daha hızlı tüketilir . Para için fazla çalışmayı sevmedikleri gibi otoriteye karşıda fazla toleransları yoktur.  Hemen para kazanmak hemen yönetici olmak yani adı gibi her şeye hemen kavuşmak ve tüketmek isterler. Çekingen değiller isteklerini açıkça ifade edebilirler.  Kendi fikirleri her şeyin üstesinde olma eğiliminde ve bu yüzden patron ilişkilerinde işverenden beklentileri çok . Rahatlarına düşkünler. Sosyalleşmeyi de pek sevmezler (sosyal medyadaki sanal alem hariç)  X kuşağı gibi fazla çalışmayı da sevmezler. Fakat ileriye dönük olarak X kuşaklarına göre daha hırslılar ve çok çabuk yükselmek çok çabuk apara kazanmak isterler.  Direkt emir almaktan asla hoşlanmadıkları gibi ast olmak en büyük kabuslarıdır.

Gelelim Z kuşağı çocuklarına biz bunlara indigo çocukları diyoruz  2000 yılından sonra doğan çocuklar tam bir tüketici çocuklarıdır. Bunlar GSM, internet, whatsapp , tablet , laptop apple çocuklarıdır. Bunlarda otorite kavramı hiç yok .Az enerji harcayıp çok beklentili çok bekleyen , kararsız tatminsiz çocuklardır. Dünyaya tüketmek için gelmişlerdir diğer kuşaklara göre sevgi çok fazla anlam taşımamakla birlikde bireysel duygular tavan yapmakda ve kişiliklerini internet şekillendirmektedir. Bu kuşak çocuklarında sonuç odak çok önemlidir sabır katsayıları feci düşük olduğundan hemen sonuç odağını bilmek isterler. Bu kuşak çocuklarında teknoloji en baş sırada, hız tutkunluğu (4.5G mesela) yeni buluşlar , yeni çıkan teknolojiler , yeni çıkan her ne ise bu kuşağın ilgi alanına girer.

Ben sadece benim yaşadığım X kuşağından başlayarak ve tabiki internetten araştırarak kuşaklar arası farklılıkları size bir parça göstermeye çalıştım. Tabiki atmosfer eski temiz atmosfer değil , ben tam yarım asırlık bir bayan olduğum için soluduğum hava bile çok kalitesiz , girdiğim deniz bile artık girilmiyor (Marmara denizi , Büyük Klupten mis gibi sulara atlardık., çook Bebekde denize girmişliğimiz vardır , balıklarla birlikde yüzerdik , Caddebostan şimdiki Migrosun orda halamın yazkış oturduğu evden denize girerdik ) ilk özel tv kanalımız StarTV idi ne severdik , Dallas ve Zengin ve Yoksul dizilerini iple çekerdik. Bir ahenk bir dayanışma vardı

Ama artık farklı bir dönemdeyiz birbirimizi her şekilde kabul edeceğiz., zira hepimizin çocukları yeğenleri kuzenleri kardeşleri var ., farklı farklı jenerasyonlardan gelen

Sadece birlikte yaşamasını öğreneceğiz saygı ve sevgi çerçevesi içinde ne birbirimizin gözüne parmak sokacağız nede parmağımız hep havada eleştireceğiz. SADECE BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ.

Zaten sırası gelen genç olsun yaşlı olsun gidiyor , geriye kalanlar bu kirlenmiş atmosferi daha da fazla kirlet me me ye  çalışarak dünya döngüsü içerinde bize verilmiş olan kadersel rolümüzü elimizden gelen en iyi bir şekilde oynayacağız.

Esen kalın iyi kalın.

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment