Müzik ruhun gıdasıdır

Müzik ruhun gıdasıdır

2019 yılında yaptığım en güzel işlerden biri C-Major grubuna katılmak oldu , okadar güzel bir koro ki verdiğimiz konserlerden elde edilen gelirlerle sokak çocuklarına kimsesiz çocuklara yardım ediliyor , buda bize ayrı bir haz veriyor , hem şarkılar söyliyerek ruhumuzu besliyoruz hemde yardım ederek , nasıl bir coşku duyuyoruz anlatılması kelimelerle biraz zor .

Geçen seneden beridir talebesi olduğum Mesnevi derslerinde zaten Mevlana bu işi 800 asır evvel çözmüş ki bize çok güzel makamlar hediye edilmiş o zamanlarda rast makamı , nihavend makamı , ,hicaz makamı ,hüseyni makamı, buselik makamı acemaşiran makamı ,rehavi makamı , uşşak makamı , saba makamı, isfahan makamı , neva makamı , ırak makamı , büzürt makamı, zirefkend makamı , zengüle makamı gibi bu uzar gider, yaptığım araştırmalarda her bir makamın insan sağlığına öyle büyük faydaları varki , mesela hicaz makamı adını arabistandaki hicaz bölgesinden almıştır. Yay burcu ateş tabiatlıdır. Sıcak özellik gösterir, jupiter bağlantılıdır, yatsıdan sabaha kadar olan zamanda etkisi fazladır. Kuru soğuk sebebli hastalıklar için faydalıdır, kemiklere beyne ve çocuk hastalıklarında tedavi edici etkisi vardır . üro-genital sisteme böbreklere etki gücü fazladır, göğüs bölgesi diğer önemli etki alanıdır. Düşük nabız atımını yükseltir. Alçak gönüllülük duygusu verir, gelmiş geçmiş en eski makamlardan biridir.

Diğer makamlarıda tek tek google’dan araştırırsanız buyrun ne hastalıklara nasıl iyi geldiğini göreceksiniz., boşu boşuna “müzik ruhun gıdasıdır” denilmemiş . asırlardır insan varolduğu sürece tıngırdamalar, titreşimler, hep olmuş ve insanlar içgüdüsel bu tınlamalarla danslar etmişlerdir, müzik notalardan oluşmaya başlaması M.Ö. 530-450 yılları arasında ilk  temeli Pisagor tarafından atılmıştır. Daha sonraları 19 yüzyıl başlarındada notalar devreye girerek şimdiki o harika müzikler hasıla gelmiştir. Yeterki kulağa hoş gelsin ruhuna hoş gelsin lisanı ne olursa olsun insanoğlu müzikten çok hoşlanıyor.

Koroya girdim gireli notalarla tanıştım, esleri durakları öğrendim sesimi terbiye etmesini nefesimi doğru kullanmayı öğrendim . aslında müziğin 4 parametresi vardır , ; yükseklik, süre, şiddet ve tını buna ek olarakda notalama eklenirse müziğin sesi ihtişamı hiddeti tınısı yüksekliği bize kah duygusal kah oynak kah düşündürücü kah ağlatıcı dramatik duygular yaşatır. Her güzel bir toplanmanın içinde mutlaka bir müzik vardır. Gelinle damat müzikle sahneye gelirler, Müslüman adetlerinde yoktur ama çoğu bazı dinlerde ölümlerde bile müzik seromoninin bir parçasıdır. Arabada giderken her milletin insanı müzik dinler arabasında, neneler dedeler eski türkülerini dinlerler duygulanırlar. Müzik söyleyenede  dinleyenede muhteşem duygular yaşatır, askerler bile vatan millet sakarya şarkılarıyla tamilat yaparlar. Bir anne minik yavrusunu bebesini ninni ile uyutur. Hatta hamileyken bebeklere klasik müzik dinletin derler ki kanıtlanmış bir olgudur. Klasik müziğe neden klasik denildiğini hiç düşündünüzmü ??? çünkü asırlardır dinleniliyor asırlardır modası hiç geçmediği için klasiktir.

Her gittiğim ülkenin kendilerine has olan müziklerinin cd’lerini alır arabamda dinlerim , gene bize en yakın müzik tınılarını ya akdenizden bulurum ya karadenizden dermişim ki pekde doğru olmaz zira gençliğimiz İngilizce ve Fransızca şarkılarla geçti .Queen hastalığım hala hiç geçmedi , Phil  Collins, Simlpy Red hastalıklarım hala devam hele hele Ajda Pekkan hayranlığımı bilmeyen yoktur yaşsız kadın çok takdir ederim onu. Ahmet Özhan , Selami Şahin , Ferdi Özbeğen bayılırım onların müziklerine, gençliğim Nilüfer şarkılarıyla Tarkan hayranlıklarıyla geçti ., bu duyguları bize yaşatan MÜZİK’tir tabiki onları yorumlayan da muhteşem yorumcular Feridun Düzağaç alev alev diye bir şarkı yaptı aman allahım o ne sözler , Gökhan Türkmen son zamanların en iyi müziklerini yapan yeni nesil sanatçılardan bayılıyorum onun korkak şarkısına , Gripin , Athena , öyle bir Ahmet Kaya yorumluyorlarki , Mercan Dede öyle bir ney çalıyorki , Serkan Kaya sanki İbrahim Tatlıses kapa gözünü dinle , Müslüm Gürses rahmetli hala milleti ağlatıyor Zeki Müren hala milleti o güzelim Türkçesiyle hayran bırakıyor, Ed Sheeran denilen kızıl İngiliz oğlan kızları bağırttırıyor yakışıklılığıyla değil yaptığı bestelerle . Rahmetli Michael Jackson hala deli gibi para kazanıyor radyolarda çalan şarkıların telif hakkıyla.

Dünyayı globalleştiren en büyük olgu bana göre müzik hemen arkasından moda gelir. Bugün nereye giderseniz gidin cafelerde barlarda eğlence yerlerinde global dinlediğimiz evrensel müzikler çalar bazen bunların arasından Tarkan çıkar bazen Eros Ramazotti çıkar bazende rock and roll kralı Elvis Presley çıkar , insanları en güzel çatı altında toplayan müziktir . Hiçbir sofra yokturki şöyle hafiften arkadan gelen müziği olmasın . En son gittiğim Sicilya gezimde bol bol GodFather müzikleri dinledim tabikide cd’sini aldım hatta filmin çekildiği Savoca köyünde hep gözüme gelen sahnelerde Baba müziği beni yönlendirdi. Soruyorum size Issız Adam filminin müziklerini kim unutabilir veya Selvi boylum al yazmalım filminin müziğini veya dizilerdeki Asmalı Konak müziğini : Muhteşem Yüzyıldaki o neyle çalınan Osmanlı namelerini , Atatürk’ün sevdiği Rumeli şarkılarını . ah ah ne güzel duygular bunlar dimiiii-)

Kapanış bölümünüde büyük kadın üstadımız Sezen Aksu’ya istinaden “ben sende tutuklu kaldım”  “sen ağlama” , “gidemem” begomvil” , beni yak kendini yak “ sen benim hatalarımdan birisin” , ah İstanbul İstanbul olalı “ , git git gitme kal neolursun “ gülümse” , sarı odalar “ , küçüğüm daha çok küçüğüm “ , ağladıkça “ dört günlük bir şey

Bu sayfa yetmez sultanımızın bestelerine allah onu başımızdan eksik etmesin .

Herkeslere kulağında tatlı tatlı nağmeler bırakan müzikli günler diliyorum

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment