Sevgili Babam Abdül Kadir Orman ve Babaların Babası Süleyman Seba

Sevgili Babam Abdül Kadir Orman ve Babaların Babası Süleyman Seba

ELVEDA BÜYÜK BAŞKAN SEBA

Bizim evimizde herzaman beşiktaş vardı babam kolay değil 13 sene beşiktaş klubunde yöneticilk yapmak ve bizim evden kimler geldi kimler geçti ., tabiki en büyük hatırayı başkanların başkanı sevimli suratlı bir okadarda babacan süleyman seba’nın yeri bambaşkadır. Büyük başkan babamı çok severdi babamda ona tapardı bir dediğini iki etmezdi. Keza bir futbolcumuzun ayağı burkulsa seba başkan elinde telefon en iyi doktoru bulmak için seferber olur , veya bir futbolcumuz askeremi gitcek onun çekilişlerine bile aman iyi yer çıksın , çocuk hırpalanmasın diye çok koşturur babamda yanında.Ey gidi günler hey eskiden ne kadar saygı ve hoşgörü vardı bunuda ençok büyük başkan seba zamanında beşiktaş binasında çok yaşadık.. Koridorda dolaşır boş odaların ışıklarını kapatır , çaycının bile hal hatırını sorar kafasını okşardı ., Başkan asla yanlız asansörden yukarı  çıkmazdı beklerdi gelenleri boşyere elektrik harcanmasın bir kişi için gelin gelin çocuklar diye sesleniyor ve her asansöre binen kişiyede nasılsın evladım diye hal hatır sorardı., aynısını kardeşim fikret orman’da yapıyor çünkü oda bjk blaza binasında büyük başkan seba’dan ve babasından öyle gördü öyle büyüdü. Ben ne başkanlar gördüm yüksek ego’dan  asansöre bırak biriyle çıkmayı ., başkanın katına bile çıkamazdınız. .Ne gerek varsa bu kadar dokunulmazlıklara çok merak ederim doğrusu !!!!!  Başkan dedinizmi sevecen olmalı , otorite şart bunu hep sevgisizlikle karıştırıyor malesef şimdiki zamandakiler. Seba’nın kapısı hep açıktı hem otoriter hemde sevecendi ,. hem herkez saygısından ceket iliklemeden önüne çıkmaz hemde sevgiden gider ellerini öperlerdi .
Soruyorum size Seba öldüğünde neden bu kadar insan seli oldu neden bu kadar bjklisi fenerlisi galatasaylısı trabzonsporlusu  herkez tek kanat oldu ., ????
Çünkü mütevaziydi çünkü babacandı insan ayırımı yapmazdı ., galatasay avrupa şampiyonlar ligine çıkınca ilk seba tebrik etmişti ve ekranda hiç unutmam gözleri dolmuştu babama dönüp allah tüm türkiye takımlarına nasip eder inşallah demişti rahmetli seba. Gönlü genişti ., haram yemedi rant yapmadı sadece ve saedece beşiktaşı düşünürdü aileside yoktu onun ailesi akrabası herşeyi beşiktaş’dı. Fikret’in Vodafon Arena’daki Seba’ya veda konuşmasında gözlerinin dolmasına sebeb olan cümle şuydu hatırlıyalım . Şaibeli birinciliktense şerefli ikinciği yani hakkımızla yenip hakkımızla maç almayı rahmetli kıymetli adam seba’mız mekanı cennet olsun hep şeref’den yanaydı . Ah canım babam’ı kaybettiğimizdede bize bıraktığı en büyük sermaye şerefli bir soyad ve nam bırakmak olmuştu. Cenazeye gelen binlerce insan babanız çok muhterem bir insandı denmesi kadar gurur verici bir şey olamaz ., işte SEBA’da bize bir beşiktaşlı olarak bu gururu bıraktı., cenazede hüngür hüngür ağlayanlar ., pankart açanlar ., elini tabuta sürmek için seferber olanlar beni ve annemi çok ağlattı toprağı bol mekanı cennet olsun Süleyman Seba.
gene bir röpörtajımda bana ençok ne iseresiniz diye sormuşlardı bende kardeşim Fikret Orman’ın ikinci Seba olmasını arzu ederim demiştim
tabiki ozamanın şartlarıyla şimdiki şartlar herne kadar birbirini tutmasada insanlık dürüstlük .,namusluluk ve kul hakkı yememek hep bakidir asla değişmez.
bunun devamını tüm futfol camiasında yaşanmasını dilierkende   tüm  beşiktaş camiasına baş sağlığı dileklerimi iletiyorum ., yeri doldurulamıyacak kadar büyük bir insanı kaybettik .Son zamanlarında babama beni boğaza götürün boğaz havası almak istiyorum ., esintili deniz kenarı canı çekerdi arabayı fikret kullanırdı ve ona hep liderlik nasihatları verirdi ., aman oğlum birinci vazifen dürüstlük ve bu dürüstlüğü yaşatacak bir beşiktaş yaratmak olsun demişti. Hastanede yanına gittiğimde manevi kızı Nükhet Kalkavan (aynı zamanda beşiktaşın eski kadın yöneticisi) yoğun bakıma girip en zor zamanında bile güzel kızım takım iyi gidiyormu?? nasıl alırmıyız bu maçı diye sorduğunu gayet iyi blirim . Bir insan yoğun bakımda bile beşiktaşı düşünüyorsa o işte BEŞİKTAŞK ‘dır.
daha fazla söze gerek kaldımı BEŞİKTAŞK = SEBA
elveda büyük insan elveda büyük beşiktaşlı büyük başkan seba

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment