Tiyatrolarımız Kapatılıyor

Tiyatrolarımız Kapatılıyor

Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa , tam bir hayata sahip olamaz . Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak , sakat ve alil bir kimse gibidir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Tiyatronun sanatın kime ne zararı var anlamadım gitti, bizim atalarımızdan gelen hiciv sanatlarında çok güzel devrin adamları taşlanır üslubunca , hatta taşlanan kişiler bile gözlerinden yaş gelinceye kadar gülerlerdi . Şimdi birçoğu merhum olmuş devlet büyüklerimiz de çok şaka kaldırırlardı hele Süleyman Demirel mekanı cennet olsun bu Vatana çok hizmet etmiş biri olarak çok da hiciv alırdı., bizim 2 fabrikamızıda Sn.Demirel açmışdı  ,onun zekasına ve doğal espri yeteneğine ozamanlardan beridir hayranım. Hiç üstüne alınmazdı halkla halk olur tiyatroya sanata da çok önem verirdi. Atatürk bu işin zaten temel alt yapısını döşeyen en büyük Türk devlet adamı olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır  birde kalplerimize tabiki.

Sanat bizi güldürür, düşündürür, bize yol gösterir, bilmediklerimizi öğretir ve bizi sosyalleştirir. Ben şahsen birçok bilmediğim şeyi ya filmlerden öğrenirim yada dergilerden kitaplardan , bir insanın gelişebilmesi için sanat en güzel yol’dur , Taksim’i niyemi seviyoruz her köşesinde ya bir ressam resim çizer yada birileri şarkı söyler veya çok güzel yöresel halk oyunları oynanırdı , şimdi için aynı şeyleri zordur söylemem ki etraf Azeri , Arap kaynadığından pardon ben yanlış bir yeremi geldim oluyorum . Turistte güzel tabikide bu son Taksim görüntülerde turist değilde yerleşik halkı daha çok hissediyorsunuz.

Taksim’de sıra sıra sinemalar ve tiyatrolar vardı birçoğu maddi sıkıntılar çektiklerinden dayanamayıp yerlerini AVM’lere bıraktılar , o eski uzun raylı kumaş perdelerden olan sinema perdeleri yok artık , tiyatrolarımız bazen sebebsiz kapandıklarını haberlerden gazetelerden duyuyoruz., duygulanıyoruz tüh tüh yazık oldu ya ne kadarda severdik o küçük minik halılarla kaplı merdivenlerini , o aralarda içtiğimiz nescafelerin tadı hala ağzımda , eskiden yaşadığımız herşey bana çok nostaljik historical gelir , çünkü o koridorlarda çok hikayeler yaşanmışlıklar vardır o salonlarda bazen küf kokar bazen parfüm ama perde açılırda içerden koşa koşa gelen sanatçılar reveransla eğilirler ve seyirciden coşkun bir alkış kopar ya bende işte o anlarda kopuyorum gidip tüm sanatçılarımızı tek tek öpmek tebrik etmek istiyorum , onca milletin karşısında binlerce text ezbere oynamak her kezin harcı değildir. Tiyatrolar sıcacık olur içeriden nefis bir çay kokusu ve bazen puaça kokusu tüm duvarlara siner , sahnede oynanan oyunun içine girer konusu olur ,ağlatır güldürür düşündürür. Ay ne güzeldir Tiyatro aşkıda canlı canlı yaşarsın nefretide , sanki ölüm gerçekmiş gibi hepimiz bağırırız ayy lütfen ölmesin diye. İşte böyledir tiyatro gerçekmiş gibi gerçektir, seyirciyi içine alır hatta bazen bize sorular bile sorulur , heyecandan bildiğimiz sorunun cevabını unutuveririz . Size gerçekten şuan itiraf etmeliyim ki canım acaip derecede tiyatroya gitmek istedi , Lütfen Tiyatrolarımızı Kapatmayınız. Orada bırakın hicivde olsun taşlamada olsun yeterki sanat olsun .

Sanatsız Toplum kurak topraklara benzer , toprak nasıl su isterse insanoğluda sanat ister gitsin izlesin ziyaret etsin , sosyalleşsin , o sokaklarda yürüsün , esnaflardan alışveriş yapsın , belki bir yerde durup sahlep içsin , karısına toka alsın , gişede bilet kuyruğunda beklerken yanındakilerle sohbet etsin , bir sonraki oyun için bilgi toplasın sosyalleşsin , konuşsun sohbet etsin , halkın içine karışıp halk olsun . Olsun lütfen Olsun .

Sizleri sevgiyle saygıyla selamlarken lütfen bu hafta tiyatroya bilet alalım gidelim ve anlatalım .

Ümit Orman

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment