Ümit Butik’ten Modaya İnce Bir Dokunuş – Ekonomi Dergisi Röporatajımız

Ümit Butik’ten Modaya İnce Bir Dokunuş – Ekonomi Dergisi Röporatajımız

röp-3Kızıltoprak’ta açtığı yeni butiğinin detaylarını bizimle paylaşan Ümit Orman, moda hakkında önemli tüyolar veriyor. Vintage tarzına yeni bir yorum getiren Ümit Butik, yeni ve eski birçok parçayı çatısı altında buluştururken sadece tekstile odaklanmayarak hediyelik eşya, aksesuar hatta mobilyaya bile yer vermiş. Anlaşılan o ki; Ümit Butik moda sever hanımlara bambaşka bir deneyim sunacak.

 

1-Okuyucularımız için sizi daha yakından tanıyabilir miyiz, eğitiminiz ve kariyeriniz üzerine bilgi verir misiniz?

Kendimi bildim bileli Orsan firmasında çalıştım. Orsan babamın kurmuş olduğu bir fren fabrikasıdır. Ben İngiltere’de okurken rahmetli bana numuneler verirdi, oradaki otomotivcilere göstermemi isterdi. O yaşl arda elimde fren numuneleri gezerdim. Hatta bir seferinde Almanya da trenden indirilmiştim, çünkü elimdeki siyah kutuyu sanmışlardı, tabii onlarında hiç aklına gelmezdi fren olacağı. Orsan’da en genç kadın çalışan bendim bu yüzden bana Miss Orsan derlerdi. Fikret, genelde üretimle ilgilenirdi bense daha çok satışla ilgilenirdim. Orsan’ın fabrikası Çorluda ve ben artık Çorlu’ya gidip gelmekten yorulmaya başlamıştım. Butikçiliğe başlama fikri doğdu, İngiltere’de dikkatimi çeken bir ikinci el furyası vardı, bunu Türkiye’ye taşımak istedim. Bu işin adı vintagedır. Vintageın en önemli özelliği parçaların belirli bir döneme ait olmasıdır. 30 yıl ticaret hayatının verdiği yorgunluktan sonra biraz daha hobisel bir iş yapmak istedim. Bodrum’dan iki günlüğüne İstanbul’a gelmiştim o arada bu dükkanın kiralık olduğunu gördüm ve İstanbul’daki evime yakın olması sebebiyle hemen tutmaya karar verdim. Yeni ve ikinci el giyimi yan yana getiren bu yeni konsepti sanırım Türkiyede benden başka yapan yok. Bazı büyük firmalar da benim gibi küçük dükkanlarda başlayıp sonra büyük caddelere çıkan firmalardır. Ben de, inşallah Ümit Butik de büyüyen bir marka olacak diye düşünüyorum.

 

röp-12- Moda ve tekstil ile her zaman iç içe olan ve tutkuyla takip eden biri miydiniz, iş hayatında da başarılı bir kadın olarak mesleğinizdeki başarınızın sırlarını anlatır mısınız?

Modayı her zaman iş hayatıma göre takip ederdim. Çok şık ve rahat seçimler yapardım. Genelde Chanel tarzı kıyafetler seçmişimdir. Kazadan önce topuklu ayakkabı çok severdim fakat artık giyemiyorum.

Otomotiv sektörü dev bir erkek hegemonyası, o dönemlerde biraz ürkek ve kaygılı oluyordum, o sektörde kadın olmanın verdiği bir ürkeklik vardı. Şimdi bakıyorum artık hem kadın hem erken otomotiv sektöründe çalışıyorlar ve bu da benim çok hoşuma gidiyor.

3-Kızıltoprak’ta küçük fakat çok geniş kitlelere hitap eden bir butik burası. Ürün seçimlerinizi yaparken ve koleksiyonunuzu oluştururken nelere dikkat edersiniz?

Kızıltoprak ve Kalamış birbirlerine çok bağlılar. Burada genelde çok zenginler veya emekliler yaşıyor. İkisine de hitap eden ürünleri kombine ettik, markalı ürünlerimizi bir yerde, emekli hanımlara hitap eden ürünleri de ayrı bir yerde topladık. Bu bölgede hiç hediyelik eşya satan veya takı, aksesuar satan bir yer yoktu. Ben bunları da getirdim ve Kızıltoprakta’ki bu boşluğu doldurayım dedim.

 

  1. Değişen moda trendleri ile beraber müşterilerin taleplerinde de artış oluyor, ürün çeşitliliğinizde belli bir tarzın dışına çıkmamaya mı dikkat ediyorsunuz yoksa müşterilerin talepleri doğrultusunda mı hareket ediyorsunuz?

Müşterilerin talepleri benim için öncelikli. Mesela ‘’uzun hırkanız var mı” sorusuyla çok karşılaşıyorduk. Bunun üzerine hemen, hırkalarımı çeşitlendirdim. Bu dönemde pelerinler de çok tutuluyor diye pelerin getirmeye başladım. Bende vintage parçaların sayısı çok fazla ve ilgi görüyorlar.

 

röp-ressmi5- Ülkemizdeki de birçok kadına örnek olan birisiniz, peki ya sizin kendinize örnek aldığınız bir moda ikonu var mı?

Moda ikonu olarak Betül Mardin’i çok severim. Hanım efendiliğini, giyimini ve davranışlarını çok beğeniyorum. Ajda Pekkan’da sorgusuz sualsiz takip ettiğimi bir kadın. Çocukluğumdan beri ilk idolum odur. Lise yıllarımda ona olan sevgimi anlatan bir defter hediye etmiştim ve o defteri verdiğimde bana ‘’sen de benden bir parçasın’’ demişti hiç unutmuyorum o sözünü. Bu cümle benim hayatıma yön veren cümlelerden biridir. 2003 yılında ciddi bir trafik kazası geçirmiştim, yüzden fazla dikiş atıldı ve yüzüm de ciddi bir darbe almıştı. Asla kendimi bırakmamayı Ajda hanımdan öğrendim diyebilirim. Kazadan sonra bir çok farklı ilgi alanım oldu. Dünyanın farklı ülkelerinde, Hindistan’da, Brezilya’da workshoplara katıldım, nefes ve NLP eğitimleri aldım. Astrolojiyle ilgilendim. Yaşama bağlılığımı sorguladım ve her hücremde yaşama bağlı olduğumu fark ettim.

6-Tekstil sektörü tüm dünyada hızla gelişti ve artık hemen hiçbir model erişilmez değil, kalite anlamında değişiklikler gösterse bile çok beğenilen bir ürünün benzerleri yüzlerce firma tarafından üretiliyor. Siz dünya genelinde tekstil sektörü ve moda üzerine neler söylemek istersiniz?

,Moda sektöründe marka olarak dünyayı yöneten 4- 5 tane marka vardır, halka hitap ederler. 10 -15 tane de de büyük markalar var, onlarında kitlesi belli. Zaten artık avm kültürü oluştu ve bir avm de yer alan tüm ürünler aşağı yukarı aynıdır. Benim gibi küçük butiklerde farklı şeyler bulabilirsiniz. Benim ürünlerimi de avmlerde asla görmezsiniz.

7- Ümit Orman olarak kişisel hedefleriniz ve Ümit Butik olarak yeni projeleriniz nelerdir?

Türkiye’de de bu işi ilk yapan olmak istedim. Bodrum’da yaptığımda bu iş çok tutulmuştu. Başarılı bir yatırımdı. Aynı performansı buraya da yapmak istiyorum. Benim butiğimde her şey var, hediyelik eşya, takı, aksesuar, ev aksesuarı, giyim ve cam eşyalar… Hedefim burayı büyütmek ve bu tarzda bir konsepti avmlerde yer alan bir marka haline getirmek istiyorum.

 

Röportaj: Emin Dora Uçarer -Ekonomi Dergisi

Author Info

Ümit Orman

No Comments

Post a Comment